Zamislite psa koji je uvek radostan kao dete na igralištu – to je Bigl! Sa svojim neodoljivim izrazom lica i beskonačnom energijom, Bigl nije samo lep pas, on je radoznao, pametan i ima dar da svaki dan pretvori u avanturu.
Sadržaj
Istorija i poreklo Bigla
Bigl je pas sa bogatom istorijom i posebnim mestom u svetu pasa. Na početku je ova rasa pasa uzgajana kao lovački pas zbog svog izuzetnog njuha i sposobnosti praćenja tragova. Smatra se da su slični mali lovački psi korišćeni još u 5. veku pre nove ere za lov na zečeve.
Naziv „Bigl“ prvi put se pojavio u engleskoj literaturi 1475. godine, a ova rasa je postala poznata i u književnosti, u Šekspirovom delu „Twelfth Night“. Kraljica Elizabeta I je imala posebne simpatije prema ovoj rasi, njeni “Pocket Bigli” su bili vrlo popularni.
Savremeni Bigl potiče od Talbot houndsa, velikih belih pasa koji su stigli u Englesku tokom 11. veka.
Ova vrsta pasa je prvi put došla u Ameriku pre Građanskog rata, ali su postali popularni tek krajem 19. veka. Godine 1885, Bigl po imenu Blunder postao je prvi registrovani Bigl kod Američkog kinološkog saveza (AKC).
Ova rasa je danas omiljena među mnogim ljubiteljima pasa, zbog svoje ljubazne prirode i neverovatne sposobnosti da unese radost u svaki dom.
Bigl – osnovne karakteristike
Bigl je pas prepoznatljiv po svom simpatičnom i karakterističnom izgledu. Ova srednja rasa pasa ima kompaktan i mišićav stas sa kratkom i glatkom dlakom koja se može naći u različitim bojama, uključujući trikolorne (crna, bela i smeđa), dvobojne (crna i smeđa ili crvena i bela) i jedobojne varijacije.
Njihove uši su dugе i mekane, često pokrivene dlačicama, dok su oči velike, izražajne i pune topline. Bigl ima široku glavu sa kratkom, pravom njuškom, što je karakteristika koju je nasledio od svojih predaka – lovačkih pasa.
Telo Bigla je čvrsto i kompaktno, sa dobro razvijenim mišićima, a noge su srednje dužine i snažne. Rep je srednje dužine, često ga nosi u obliku luka ili uspravno.
Slične osobine kao Bigl imaju i druge popularne rase, kao što je Kavalirski Španijel Kralja Čarlsa, poznat po dugim ušima i izražajnim očima. Baset je vrlo sličan Biglu zbog svog dugog tela i ušiju, dok su Dalmatinci poznati po svojoj jedinstvenoj dlaci, koja je kratka i lako se održava, što ih čini vizuelno sličnim Biglu.
Sve ove rase imaju slične karakteristike koje ih čine atraktivnim i poželjnim kućnim ljubimcima
Pregled osnovnih karakteristika Bigla:
Bigl | Karakteristike |
Poreklo | Engleska |
Težina | od 9 do 14 kg |
Visina | od 33 do 40 cm |
Životni vek | od 12 do 15 godina |
Dlaka | Kratka i glatka, lako se održava |
Održavanje | Niska; zahteva nedeljno češljanje |
Temperament | Prijateljski, nežan, razigran, radoznao |
Potreba za vežbanjem | Umerena; uživa u šetnjama i igrama, ali nije previše zahtevan |
Trening | Potrebna doslednost; može biti tvrdoglav, ali je pametan i sposoban za učenje |
Zdravlje | Generalno zdrava rasa |
Najpoynati Bigl | Snoopy |
Temperament i karakter Bigla
Bigl je pas koji ima nežan i blag temperament, sposoban da donese mnogo smeha i radosti u živote svojih vasnika. Njihova vesela narav čini ih odličnim članovima porodice. Bigl je društven pas koji se lako sprijatelji sa ljudima i drugim životinjama, što ih čini sjajnim izborom za domove sa više ljubimaca.
Međutim, zbog svoje radoznalosti i prirodne sklonosti ka istraživanju, Bigl može pokazati nestašno ponašanje koje ponekad može biti izazovno za vlasnike. Njihova radoznalost može dovesti do toga da se često nađu u situacijama koje zahtevaju malo više pažnje. Vlasnici ovih pasa često koriste nagrade u obliku hrane kako bi podstakli njihovu poslušnost.
Bigl je poznat po svojoj aktivnoj prirodi i potrebi za igrom i avanturom, ali su takođe sposobni da budu mirni i spokojni kućni psi. Važno je znati da mogu postati destruktivni ako su ostavljeni sami predugo, pa je važno pružiti im dovoljno pažnje i aktivnosti. Bigl je sklon lajanju, naročito kada se ne osećaju usamljeni.
Važno je napomenuti da su ovi opisi generalizovani i da se ponašanje može razlikovati od psa do psa. Rano socijalizovanje i izlaganje različitim ljudima, zvucima i iskustvima tokom njihove mladosti pomaže da odrastu u dobro prilagođene i uravnotežene odrasle pse.
Pravilna ishrana Bigla
Pravilna ishrana je ključna za zdravlje vašeg Bigla. Kao pasmina koja se nalazi između malih i srednjih pasa, Bigl zahteva pažljivo doziranje hrane kako bi ostao zdrav i u dobroj kondiciji. U nastavku teksta donosimo nekoliko smernica koje vam mogu pomoći da pravilno hranite vašeg Bigla:
1. Vrsta hrane
Bigl treba da jede hranu visokog kvaliteta. Najbolje je da izaberete granule koje sadrže sve potrebne vitamine, minerale i nutrijente. Ove suve granule pomažu u očuvanju zdravlja zuba i pružaju optimalne količine hranljivih materija.
Vlažna hrana može biti dodata u ishranu jer je često vrlo ukusna, ali treba pratiti preporuke na pakovanju.
2. Metode hranjenja
Postoje dve osnovne metode hranjenja:
- Slobodno hranjenje: Preporučuje se za štenad Bigla do dva meseca starosti. Hrana treba da bude u činiji tokom celog dana kako bi štene moglo da jede kada poželi.
- Doziranje hrane: Od drugog meseca života, treba preći na planirane obroke. Ovo pomaže u izbegavanju gojaznosti, uči psa disciplini i pomaže mu da razvije zdrave navike.
3. Broj obroka prema uzrastu
- Štenad do 2 meseca: Trebalo bi da imaju stalno dostupnu hranu u činiji prilagođenoj njihovoj veličini.
- Štenad od 2-5 meseci: Trebalo bi da jedu 4 puta dnevno. Preporučenu količinu hrane treba podeliti na 4 dela, uz uključivanje poslastica tokom dresure. Ako je štene aktivnije, može se hraniti 5 puta dnevno.
- Štenad od 5-12 meseci: Trebalo bi da imaju 3 obroka dnevno uz poslastice.
- Odrasli bigl: Nakon godinu dana, dovoljno je hraniti psa 2 puta dnevno.
4. Planiranje obroka
Planiranje obroka i doslednost u hranjenju pomažu u održavanju zdravlja vašeg bigla. Redovno hranjenje u istim intervalima sprečava prekomernu težinu i pomaže u razvoju zdravih prehrambenih navika.
Pravilna ishrana i doziranje hrane ključni su za zdravlje vašeg Bigla. Uvek pratite preporuke na pakovanjima hrane i prilagodite količinu hrane prema uzrastu i aktivnosti vašeg psa.
Bigl – dresura prilagođena uzrastu psa
Trening Bigla može biti izazovan, posebno za neiskusne vlasnike. Zbog svoje tvrdoglavosti i sklonosti da se povremeno ponaša razdražljivo, važno je biti strpljiv i dosledan. Evo kako prilagoditi trening u različitim fazama života vašeg psa.
1. Štenad (do 4 meseca)
Socijalizacija:
- U ovom uzrastu, štene Bigla treba da se upozna sa različitim ljudima, životinjama, i situacijama kao što su vožnja automobilom i boravak u kavezu. Ovo pomaže da razvije samopouzdanje i da se pas prilagodi različitim aktivnostima
Osnovne komande:
- Učenje granica: Koristite komande kao što su “ne” ili “ostavi to” kako biste sprečili neželjeno ponašanje, kao što je žvakanje nameštaja. Ponudite igračke za žvakanje kao alternativu.
- Postepeno uvođenje: Upoznajte štene sa kavezom postepeno, kako bi se osećalo ugodno u njemu. Na ovaj način pas će se rano naviknuti na boravak u kavezu i neće razviti osećaj nelagode i anksioznosti.
2. Štene (6 meseci)
Komande i pravila:
- Naučite osnovne komande: Fokusirajte se na komande poput “sedi”, “lezi”, i “stani”. Ovo je vreme kada Bigl već može razumeti jednostavne zahteve.
- Učenje granica: Nastavite da nagrađujete pozitivno ponašanje i ispravljate neželjeno. Pozitivne reakcije na dobro ponašanje vašeg psa pomaže u oblikovanju njegovog ponašanja u budućnosti..
Obuka za nuždu:
Obuka Bigla za obavljanje nužde je ključni deo vaspitanja, koji zahteva strpljenje, doslednost i pozitivne stimulacije. Proces počinje sa osnovnim koracima kao što su upotreba pelena za pse kod štenaca, a kasnije prelazi na redovne izlaske napolje. Bitno je razviti rutinu koja uključuje redovno hranjenje i pravovremene šetnje, jer štenad obično obavlja nuždu nakon obroka, spavanja ili igre. Kada pas obavi nuždu napolju, pohvala i nagrade poput poslasticama pomažu u oblikovanju pozitivnih navika.
Navikavanje Bigla na kavez je važan deo obuke koji pomaže u stvaranju sigurnog prostora za vašeg psa i olakšava njegovo prilagođavanje na samoću i putovanja. Proces treba da bude postepen i pozitivan, kako bi se pas osećao udobno i sigurno unutar kaveza.
- Navikavanje na kavez: Postavite kavez u prostoriji gde vaš pas provodi mnogo vremena. Ostavite vrata kaveza otvorena i stavite unutar njega omiljene igračke i poslastice kako bi kavez postao privlačan i prijateljski prostor.
- Kratke sesije: Počnite sa kratkim sesijama gde vaš pas ulazi u kavez na nekoliko minuta dok je otvoren, a zatim izlazi. Postepeno povećavajte vreme koje pas provodi u kavezu dok ne postane udobno sa zatvorenim vratima.
- Nagrade i pohvale: Svaki put kada vaš pas ulazi u kavez ili ostaje unutra, nagradite ga poslasticom i pohvalom. Ovo pomaže da poveže kavez sa pozitivnim iskustvima.
- Postepeno povećavanje vremena: Kada vašem psu postane ugodno u kavezu, postepeno povećavajte vreme koje provodi unutra, ali se pobrinite da ne ostavljate psa predugo samog, posebno u početku.
- Redovne pauze: Dok je pas u kavezu, obavezno mu pružite dovoljno vremena za šetnje i igru kako bi se osiguralo da je fizički i mentalno stimulisan.
- Kavez kao sigurno mesto: Nikada ne koristite kavez kao kaznu. Umesto toga, neka to bude udobno i sigurno mesto gde se vaš pas može povući kad želi mir.
Pristup koji je postepen i pun razumevanja pomaže Biglu da se brzo navikne na kavez i da ga vidi kao pozitivan i koristan deo svog života.
3. Odrasli (6 meseci – 2 godine)
Učvršćivanje postavljenih pravila ponašanja:
- Nastavite sa Treningom: Održavajte dosledan trening i radite na jačanju naučenih komandi. Ovo je vreme kada bigl treba da potvrdi naučene veštine i pravila.
- Pozitivno Ponašanje: Podstičite pozitivno ponašanje nagradama i pohvalama. Ovo pomaže u očuvanju dobrih navika.
Dodatne aktivnosti:
- Mentalna Stimulacija: Uključite igre koje stimulišu mozak, poput igre skrivanja i traženja, .
4. Stariji psi (2+ godine)
Vrlo je važno da ostanete dosledni u primenjivanju pravila ponašanja kako bi se vaš pas nastavio ponašati po pravilima koje je naučio.
Kroz doslednu obuku i redovne rutine, možete osigurati da vaš pas nastavi da se ponaša na željeni način i da se oseća srećno i ispunjeno.. Evo nekoliko ključnih saveta za očuvanje dobrih navika:
1. Doslednost u obuci: Doslednost je ključna za uspeh obuke. Držite se pravila i komandi koje ste učili svog psa i dosledno ih primenjujte. Ako postavite granice, budite sigurni da ih stalno primenjujete, kako bi vaš pas znao šta se od njega očekuje.
2. Redovne rutine: Uspostavljanje i održavanje redovnih rutina pomaže Biglu da se oseća sigurnije i manje anksiozno. Redovne šetnje, vreme za igru, i obroci u isto vreme svaki dan pomažu psu da razvije osećaj stabilnosti i sigurnosti.
3. Nagrade za dobro ponašanje: Nagrade su odličan način da održite motivaciju vašeg psa. Nagradite ga poslasticama, pohvalama ili igrom svaki put kada se ponaša kako treba. Ovo jača pozitivna ponašanja i pomaže psu da ih ponavlja.
4. Kontrola i usmeravanje: Ako primetite da vaš pas počinje da razvija loše navike, odmah intervenišite. Preusmerite njegovo ponašanje na pozitivne aktivnosti i nastavite sa nagradama za dobro ponašanje.
5. Stimulacija i aktivnost: Obezbedite svom Bglu dovoljno fizičke i mentalne stimulacije kako bi ostao zdrav i srećan. Igra, vežbanje i mentalne igre pomažu u očuvanju dobrih navika i sprečavaju dosadu koja može dovesti do lošeg ponašanja.
6. Kontinuirana obuka: Obuka ne završava nakon inicijalnih faza. Nastavite sa učenjem novih komandi i veština kako bi vaš pas ostao angažovan i mentalno stimulisan.
7. Prilagodite se promenama: Ako se situacija u vašem domu menja, kao što je dolazak novog člana porodice ili promena u rutini, prilagodite obuku i svakodnevne navike kako bi vaš pas mogao da se lako prilagodi novim okolnostima.
Kroz ove korake, možete pomoći svom Biglu da zadrži dobre navike i da se razvije u srećnog i dobro dresiranog psa.
Fizička aktivnost Bigla
Bigl je pas koji uživa u fizičkoj aktivnosti, kao i većini rasa, fizička aktivnost mu je neophodna da bi ostao zdrav. Ova popularna vrsta pasa je energična i radoznala, što znači da je redovno vežbanje ključno za njen fizički i mentalni razvoj. Evo nekoliko saveta koji će vam pomoći da obezbedite adekvatnu fizičku aktivnost za vašeg psa:
1. Redovne šetnje: Bigl je poznat po svojoj ljubavi prema šetnjama i istraživanju. Preporučuje se sat do dva sata šetnje svaki dan, podeljeno u dve ili tri kraće. Ovo pomaže u sagorevanju energije i pruža mentalnu stimulaciju.
2. Igra na otvorenom: Ovi psi uživaju u igri na otvorenom. Bacanje loptice, igre sa drugim psima, ili čak jednostavno trčanje po dvorištu može biti odličan način da potroše energiju. Ove aktivnosti pomažu u održavanju fizičke forme i smanjenju dosade.
3. Mentalna stimulacija: Igračke za žvakanje i igre koje podstiču razmišljanje mogu dodatno stimulisati vašeg Bigla. Mentalna stimulacija je važna jer pomaže u sprečavanju dosade koja može dovesti do destruktivnog ponašanja.
4. Obuka i vežbanje: Učenje novih komandi i vežbanje poslušnosti takođe pruža fizičku aktivnost. Ove aktivnosti ne samo da pomažu u održavanju fizičke forme, već i jačaju vezu između vas i vašeg psa.
5. Različite lokacije: Promenite rute šetnje i lokacije za igru kako bi vaš pas mogao da istražuje različita mesta i lokacije.. Raznovrsnost stimuliše njegovu radoznalost i pruža nova iskustva.
7. Prilagođavanje zdravstvenom stanju: Ako vaš Bigl ima zdravstvene probleme ili je stariji, prilagodite nivo aktivnosti prema njegovim potrebama i mogućnostima. Konsultujte se sa veterinarom kako biste osigurali da fizička aktivnost odgovara njegovom zdravstvenom stanju.
Redovno vežbanje ne samo da poboljšava njegovu fizičku kondiciju, već i doprinosi dobrom ponašanju i mentalnom zdravlju.
Nega Bigla
Bigl je poznat po svojoj energičnosti i prijateljskom karakteru, da bi bio zdrav i zadovoljan treba ga redovno negovati. Od osnovnih potreba poput nege dlake do redovnih veterinarskih pregleda. Pravilna nega pomaže Biglu da bude u dobrom stanju i da uživa u svakodnevnim aktivnostima. U nastavku ćemo se fokusirati na najvažnije aspekte nege Bigla.
Nega dlake
Bigl ima kratku, gustu dlaku koja ne zahteva previše održavanja. Redovno četkanje, barem jednom nedeljno, pomaže u uklanjanju mrtvih dlaka i smanjuje opadanje.
Kupanje
Bigl ne treba da se kupa previše često jer to može oštetiti prirodna ulja na koži. Preporučuje se kupanje svakih 6-8 nedelja ili po potrebi, ako se pas zaprlja. Koristite blagi šampon za pse kako biste očuvali kožu zdravom.
Nega ušiju
Bigl je poznat po svojim dugim ušima koja mogu skupljati prljavštinu i vlagu. Redovno proveravajte i čistite uši kako biste sprečili infekcije. Koristite specijalizovane proizvode za čišćenje ušiju i izbegavajte ubacivanje bilo čega u unutrašnjost uha.
Nega zuba
Briga o zubima je važna za sprečavanje dentalnih problema. Preporučuje se četkanje zuba nekoliko puta nedeljno koristeći pastu za pse. Takođe, obezbedite mu igračke za žvakanje koje pomažu u održavanju zdravih zuba i desni.
Nega noktiju
Nokte Bigla treba redovno seći kako bi se izbegao njihov prekomeran rast koji može uzrokovati nelagodnost. Proveravajte nokte svake dve do tri nedelje i obrezujte ih prema potrebi.
Nega kože
Redovno pregledajte kožu vašeg psa zbog znakova iritacije, osipa ili parazita. Ako primetite bilo kakve promene, obratite se veterinaru za savet.
Bigl – zdravstveni problemi
Ova rasa pasa nema česte zdravstvene poteškoće, ali mogu se suočiti sa nekoliko problema kako postaju stariji. Evo najčešćih problema na koje treba obratiti pažnju:
Infekcije ušiju: Biglovi imaju dugačke, viseće uši koje mogu stvoriti vlažno okruženje pogodno za rast bakterija i gljivica. Ovo može uzrokovati infekcije ušiju. Ako vaš Bigl previše čeprka uši ili ima neprijatan miris, proverite uši i očistite ih odgovarajućim sredstvom za uši. Ako sumnjate na infekciju, posetite veterinara.
Gojaznost: Iako je Bigl energičan pas, često je sklon gojaznosti zbog svog dobrog apetita i sklonosti da jede sve što mu dođe pod šape. Merite hranu i čuvajte grickalice izvan dometa. Ako mislite da je vaš Bigl pojeo nešto što ne bi trebao, obavezno kontaktirajte veterinara, jer to može izazvati ozbiljne zdravstvene probleme.
Sindrom labavog repa: Biglovi često mašu repom, što može uzrokovati privremeni sindrom labavog repa. Ovaj problem se manifestuje kao bol i slabost repa. Obično se rešava odmorom, ponekad u kombinaciji sa lekom protiv bolova.
Alergije: Ovi psi mogu imati alergije na hranu polen, prašinu i sl. Ako vaš pas previše češka kožu ili primetite neko drugo neobično ponašanje, posavetujte se sa veterinarom. Postoje različiti tretmani za alergije, uključujući šampone i lekove.
Bolni Sindrom: (Vrsta Meningitisa) Ovo nasledno oboljenje obično se javlja kod Biglova između 4. i 10. meseca života. Karakteriše ga intenzivna bol koja može uzrokovati promene u ponašanju psa, kao što su odbijanje hrane, depresija i smanjena aktivnost. Ako primetite da vaš Bigl deluje kao da je u bolovima ili se ponaša neobično, važno je odmah se obratiti veterinaru. Lečenje može potrajati nekoliko meseci, ali uz redovne posete i pridržavanje prepisane terapije, simptomi se obično povlače.
Očna Oboljenja: Bigl može biti sklon različitim očnim oboljenjima, uključujući:
- Katarakta: Stanje kada sočivo u oku postane zamagljeno, što može otežati vid.
- Glaukom: Povećani pritisak unutar oka, što može uzrokovati bol i oštećenje vida.
- Progresivna Atrofija Mrežnjače: Postepeno oštećenje mrežnjače, deo oka ne funkcioniše pravilno što može dovesti do slabljenja vida.
- Cherry Eye: Prolaps žlezde trepavice (žlezda koja se normalno nalazi unutar trepavice pomakne se iz svog uobičajenog položaja i izviri napolje). Ovo uzrokuje da se žlezda vidi kao crvena oteklina u uglu oka.
Simptomi kao što su abnormalno suzne oči, crvenilo oka ili beličasti sloj preko oka trebaju biti odmah prijavljeni veterinaru. Redovne kontrole očiju su ključne za pravilan uvid u zdravlje očiju vašeg Bigla i pravovremeno lečenje eventualnih problema.
Epilepsija: Neki Biglovi mogu imati epileptične napade, koji mogu početi između 2. i 5. godine života. Napadi mogu trajati od nekoliko sekundi do nekoliko minuta i mogu biti različitih intenziteta. Ako sumnjate na napad, odmah kontaktirajte veterinara.
Hipotireoza: Ovo je stanje u kojem štitna žlezda ne proizvodi dovoljno hormona, što može dovesti do problema sa kožom, gubitka dlake i dobijanja na težini. Može se lako kontrolisati uz pomoć lekova.
Briga o zdravlju vašeg Bigla uključuje praćenje njegovog ponašanja, redovne kontrole kod veterina i pravilan tretman bilo kakvih simptoma. Na taj način ćete osigurati da vaš pas vodi dug i zdrav život.
3 interesantne činjenice o Biglu
- Bigl je jedna od najzdravijih rasa pasa, a njegova dobra priroda nije uvek bila prednost. Nažalost, zbog svoje izdržljivosti i ljubaznosti, ovi psi su često korišćeni u naučnim eksperimentima.
- Teške, baršunaste uši zapravo poboljšavaju sposobnost Bigla da oseti mirise. Kada je nos usmeren ka tlu, duge uši stvaraju mikroskopske vazdušne struje koje pomažu da miris lakše dođe do nosa.
- Kao pas srednje veličine sa izuzetno razvijenim njuhom, Bigl se često koristi kao pas za detekciju droge i hrane na mnogim aerodromima.
Uživanje u društvu Bigla donosi radost i veselje
Bigl je zaista poseban pas koji spaja šarm i funkcionalnost na jedinstven način. Njihova vedra priroda, blag temperament i energija čine ih odličnim prijateljima za sve članove porodice. Uživanje u društvu Bigla donosi radost i veselje, ali važno je da kao odgovoran vlasnik budete svesni svih aspekata nege i zdravlja ove vrste pasa.
Bilo da idete u šetnje po parku, da se igrate u dvorištu ili samo opuštate na kauču, Bigl će svojim vedrim temperamentom i lojalnošću uvek dodati dašak sreće vašem danu.